Czym jest seksomnia?

Seksomnia jest to tak zwany Zespół Morfeusza, który dotyka wielu osób. Podczas niego dochodzi do niekontrolowanego uprawiania czynności seksualnych w czasie snu. Nie jest to wbrew pozorom miłe doświadczenie i może stanowić źródło wielu problemów.

Zespół Morfeusza

Osoby borykające się z Zespołem Morfeusza uprawiają seks w trakcie snu, samodzielnie albo z partnerem. Często po przebudzeniu taka osoba nie pamięta w ogóle tego, co robiła w nocy. Wiele osób wstydzi się tego zaburzenia, przez co nie szuka pomocy u specjalisty. Zazwyczaj problem ten dotyczy głównie mężczyzn, co ważne nie jest on żadnym zboczeniem, a  jedynie problemem zdrowotnym. Seksomnia jest ona zaliczania do zaburzeń snu. Osoby cierpiące z powodu seksomni często odczuwają duże poczucie winy, boją się tego, do czego dochodzi w nocy i czują się zawstydzone. Jest to dla nich duży kłopot, głównie z tego względu, że nie pamiętają swoich poczynań. Istnieją pewne czynniki ryzyka, które wpływają na wystąpienie seksomni.

Czynniki ryzyka

Według lekarzy pewne czynniki przyczyniają się do Zespołu Morfeusza, należy do nich:

  • przemęczenie
  • niedobór snu
  • wysoki poziom stresu
  • bezdech senny
  • praca zmianowa
  • przyjmowanie narkotyków

Jakie są objawy seksomni?

Objawy Zespołu Morfeusza mogą pojawiać się z różnym nasileniem. Niekiedy są to jedynie pieszczoty, masturbacja, a czasem nawet uprawianie seksu z nieznajomym. Przeważnie taką aktywność seksualną zauważają partnerzy osób, u których pojawiło się to zaburzenie. Oni także biorą udział w nocnych wyczynach swoich drugich połówek. Czasem zwracają oni uwagę osobom z zaburzeniami o tym, co dokładnie robili w nocy. Jest to dla chorych całkowitym zaskoczeniem, gdyż nie pamiętają oni niczego. Niekiedy zdarza się, iż osoba z seksomnią obudzi się w nocy podczas uprawiania seksu i wtedy dowiaduje się o swoim problemie.

Pieszczoty swojego własnego ciała są łagodną postacią tego zaburzenia, gorzej, jeśli celem są osoby obce. Taki seks przez sen z nieznajomą osobą może być bardzo niebezpieczny. Może prowadzić do zapłodnienia czy zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. W najgorszej swojej postaci seksomnia może prowadzić do uprawiania seksu z osobą, która na to nie wyraziła zgody, czy też aktu seksualnego na dziecku. A więc może być to choroba, która doprowadzi do nieumyślnego popełnienia przestępstwa i może ona drastycznie zmienić i zrujnować życie osoby chorej, a także innych osób.

Zespół Morfeusza a problemy w związku

Niestety osoby cierpiące na to zaburzenie, bardzo rzadko trafiają do specjalisty. Czasem ich partnerzy są osobami wyrozumiałymi i wiedzą, jak duży jest to problem, próbują z nim nawet walczyć i pomóc osobie chorej. Nieraz jednak seksomnia nie jest w ogóle zrozumiana przez partnera osoby z zaburzeniami i doprowadza do rozpadu związku. Nie każda osoba toleruje nocną masturbację i próby uprawiania seksu przez sen przez swojego partnera. Osoba cierpiąca na Zespół Morfeusza często nie może pogodzić się ze swoim problemem i nie wierzy w niego. To także prowadzi do wielu kłótni w związku.

Jak leczy się seksomnie?

Warto przede wszystkim pozbyć się czynników ryzyka, które wywołują to zaburzenie. Należy więc zrezygnować ze spożywania alkoholu, przyjmowania narkotyków, a także zadbać o odpowiednią ilość snu. Zespół Morfeusza dotyka również osób cierpiących na obturacyjny bezdech podczas snu, który wywołany jest przez złą jakość snu i ciągłe zmęczenie. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zmiana diety, dzięki której można powrócić do odpowiedniej masy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej. Ponadto przyda się sprzęt utrzymujący dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, który zapobiegnie bezdechowi. Wysokiej jakości sen wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu i zmniejszy ilość przypadków seksomni. Ponadto w leczeniu tego zaburzenia używa się środków farmakologicznych z grupy benzodiazepin. Preparaty te jednak są silnie uzależniające, a więc nie powinny być stosowane przez długi czas. Niezbędna czasem okazuje się również pomoc psychologiczna, gdyż Zespół Morfeusza prowadzi do wielu problemów w związku, pogorszenia samopoczucia, wstydu i niezrozumienia swojego problemu.

Give a Comment