Epidermofitoza pachwinowa u mężczyzn

Epidermofitoza pachwiny to infekcja grzybicza występująca w pachwinie mężczyzny, najczęściej w fałdach skóry, rzadziej na skórze ud i pośladków. U nastolatków i chłopców ta choroba nie występuje często. Ciało dojrzałego mężczyzny jest najbardziej podatne na patologie dermatologiczne, które wywołują epidermophyton i trichophyton – bakterie z klasy grzybów chorobotwórczych mikroorganizmów. Z biegiem czasu, ale nie zawsze, infekcja może rozprzestrzenić się na stopy, dłonie i nadgarstek. U mężczyzn pod pachami obserwuje się stan zapalny skóry. Możliwe uszkodzenie płytki paznokcia. Głównym objawem zakaźnej choroby – epidermofitozy jest podrażnienie skóry, swędzenie, pojawienie się czerwonych plam z wyraźnym zarysem lub skorupiasta powierzchnia z jasnym kolorem w środku.

W jaki sposób przenoszony jest grzyb pachwinowy?

Infekcję można uzyskać, kontaktując się z:

  • Produkty higieny osobistej
  • Akcesoria do kąpieli
  • Pościel.

Rozprzestrzenianie się infekcji następuje szybko, ze względu na korzystne warunki na powierzchni skóry: wydzielanie potu, wilgoć w fałdach nabłonka skóry, podwyższona temperatura ciała. Oznacza to, że mężczyźni, którzy często odwiedzają sauny, baseny, plaże i lekceważą zasady higieny osobistej, są narażeni na choroby zakaźne skóry. Ponadto mężczyźni prowadzący aktywny tryb życia (sportowcy) oraz osoby pracujące w miejscach o wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza również mają szansę na wystąpienie patologii skóry.

Objawy epidermofitozy pachwinowej

Objawy, po których można rozpoznać epidermofitozę pachwinową, są podobne do wielu chorób, które atakują warstwy skóry:

Zmieniony stan skóry  Czerwone plamy, pęcherze, suchość skóry, duże fałdy skórne ze złuszczaniem naskórka
Objaw bólowy Swędzenie, pieczenie w miejscu dotkniętym chorobą, ból podczas ruchu, szczególnie w pachwinie
Złe samopoczucie Drażliwość, ograniczony tryb życia, zmniejszona aktywność fizyczna z powodu obecności objawów

Powikłania i negatywne skutki zdrowotne

Brak terapii prowadzi do niekorzystnych konsekwencji dla zdrowia. W przypadku epidermofitozy pachwiny, na skutek swędzących objawów, możliwe jest rozprzestrzenienie infekcji, która powoduje rozległy proces zapalny w różnych częściach ciała. Infekcja szybko przenika do głębokich warstw skóry, zaczynają się ropne formacje. Są zawsze bolesne w dotyku. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo zarażenia innych osób lub małych członków rodziny. Przy obniżonej odporności zdrowi ludzie, kontaktując się z chorym i używając tych samych przedmiotów i rzeczy, stają się zakładnikami choroby. Skomplikowana postać epidermofitozy, gdy występuje obrzęk i duże uszkodzenie skóry przez grzyba, prowadzi do uszkodzenia węzłów chłonnych, atrofii okolicy skóry.

Jak rozpoznaje się i leczy epidermofitozę pachwinową?

Pojawienie się zmian na skórze pachwiny sygnalizuje obecność mikroflory bakteryjnej na jej powierzchni. Wstępne badanie nie zawsze jest wystarczające do potwierdzenia rozpoznania infekcji dermatologicznej.

Dermatolog bada bolesne miejsca i zleca badania:

  • Analiza krwi i moczu – obowiązkowa metoda identyfikacji zaburzonych procesów w organizmie. Pozwala określić patologię i monitorować przebieg choroby.
  • Badanie mikroskopowe – z zaatakowanego obszaru pobierane jest zeskrobiny, a w laboratorium badany jest stan próbki pod kątem form pęcherzykowych.
  • Dodatkowym i dokładniejszym badaniem jest wysiew rozmazu z chorego obszaru skóry na selektywnym podłożu przeprowadzonym przez mykologa. Badany materiał umieszcza się w specjalnym naczyniu laboratoryjnym w sprzyjającym środowisku na 5 dni. W warunkach termostatycznych infekcja grzybicza namnaża się. To determinuje rodzaj flory drobnoustrojów w zależności od wrażliwości środka na panujące warunki.

Mężczyźni muszą szukać pomocy u dermatologa, gdy pojawiają się pierwsze oznaki choroby, ponieważ rozprzestrzeniania się infekcji nie można zatrzymać, a to bardzo szkodzi kondycji moszny, jednego z męskich narządów rozrodczych.  Charakter czynnika bakteryjnego określa badanie mykologiczne, a dokładniej po określonej diagnostyce zmian. Leczenie przeprowadza się z uwzględnieniem stanu zdrowia mężczyzny i czasu trwania choroby. Leczenie epidermofitozy pachwinowej odbywa się za pomocą preparatów miejscowych i doustnych. Dermatolog na podstawie stadium choroby i obszaru rozprzestrzeniania się patologii, może przepisać środki przeciwbakteryjne. Leki przeciwgrzybicze są przepisywane w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa rozwoju ognisk infekcji. W czasie kuracji i do momentu ustąpienia choroby należy powstrzymać się od stosunków seksualnych.

Leave a Reply