Jakie znaczenie ma kolor spermy?

Niektórym może się to wydawać dziwne, ale kolor spermy ma bardzo istotne znaczenie. Specjaliści podkreślają, że prawidłowy kolor spermy u zdrowych mężczyzn ma odcienie biało-szare. Czasem jednak mężczyźni obserwują u siebie, że ich sperma zmieniła barwę na zieloną, żółtą czy brązową. O czym świadczą tego rodzaju zmiany? Co zrobić, by sperma miała prawidłowy kolor? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Co to jest sperma?

Sperma, czyli ejakulat, to płyn, który jest wydalany z męskich narządów płciowych za pomocą cewki moczowej. W jednym wytrysku znajduje się około 5 mililitrów nasienia. Może to dawać łącznie nawet 600 milionów plemników. U zdrowych mężczyzn sperma ma zazwyczaj kolor biało-szary, wyglądem przypominającym krowie mleko. Sperma jest produkowana przez jądra, pęcherzyk nasienny oraz gruczoł prostaty. Szczególnie dwa ostatnie z wymienionych narządów mają spory wpływ na kolor spermy. 

O czym świadczy żółty kolor spermy?

Czy żółty kolor spermy powinien wprawić mężczyznę w niepokój? Okazuje się, że w takim przypadku nie ma powodów do obaw. Lekko żółty kolor spermy spowodowany jest sposobem odżywiania mężczyzny. Czasem dzieje się też tak, iż sperma zyskuje żółty odcień z racji tego, iż dostała się do niej odrobina moczu. Jak wiadomo, zarówno mocz jak i sperma są wydalane przez cewkę moczową. Aby sperma odzyskała swój klasyczny kolor, należy szczególną uwagę zwracać na spożywane produkty oraz na zachowanie higieny intymnej. Z kolei w przypadku, gdy sperma ma już kolor bardzo mocno żółty, może to oznaczać, iż doszło do zakażenia, infekcji lub poważnego stanu zapalnego w narządach płciowych. Mowa tutaj o groźnych schorzeniach takich jak zapalenie jąder czy przerost prostaty. Jeżeli żółtemu kolorowi spermy towarzyszą objawy takie jak gorączka, ból oraz trudności z oddawaniem moczu, to jest to sygnał, iż należy udać się jak najszybciej do lekarza urologa lub androloga. Tylko wykwalifikowani specjaliści są w stanie postawić trafną diagnozę oraz wydać właściwe dyspozycje odnośnie leczenia, dzięki któremu pacjent szybko odzyska dawne zdrowie.

Brązowy kolor spermy

Jeżeli sperma ma kolor brązowy, czerwony lub różowy, jest to znak, iż doszło do krwawienia w narządach płciowych mężczyzny. W spermie jest obecna krew. Gdy kolor jest różowy, oznacza to, iż do krwawienia doszło stosunkowo niedawno. Z kolei barwa brązowa wskazuje, że rana się goi. Krwawienie zlokalizowane jest zazwyczaj w prostacie. Świadczy to o jej podrażnieniu, raku prostaty lub o pękniętej żyłce. W takich wypadkach najlepiej jest udać się do lekarza urologa, który bardzo dokładnie zdiagnozuje przypadłość, która nam się przydarzyła.

Zielony kolor spermy

Zielona barwa spermy to jasny znak wskazujący na to, że należy jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza specjalisty, który zleci wykonanie najważniejszych badań diagnostycznych. W zdecydowanej większości przypadków sperma o zielonym kolorze wskazuje, że doszło do zakażenia bakteryjnego w układzie moczowo-płciowym lub do zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową – rzeżączką.

Bezbarwna sperma

Bezbarwny kolor spermy oznacza najczęściej, że mężczyzna zbyt często uprawia seks bądź za często się masturbuje. Oznacza to, że jądra, pęcherzyki nasienne oraz gruczoł krokowy nie nadążają z produkowaniem plemników na czas. Brak koloru w spermie nie świadczy o żadnych komplikacjach zdrowotnych czy patologiach. Jest to jednak dość istotne dla tych par, które chciałyby jak najszybciej doczekać się potomstwa. Warto wiedzieć, że zbyt duża liczba stosunków seksualnych w danym czasie przyczynia się do obniżenia jakości nasienia. Sperma, która nie posiada koloru oraz ma wodnistą konsystencję, zazwyczaj zawiera niewielką liczbę plemników zdolnych do zapłodnienia. W takich przypadkach specjaliści zalecają, aby przez kilka dni zachować wstrzemięźliwość seksualną. W przypadku, gdy po kilku dniach sperma w dalszym ciągu będzie przezroczysta i wodnista, mężczyzna powinien udać się do kliniki leczenia niepłodności.

Leave a Reply